Yatak Yıkama2018-11-10T13:04:55+00:00

Yatak Yıkama ve Temizleme

Yatak Yıkama

Gün içinde çok çalışıp eve yorgun geldiğinizde sizi en iyi ağırlayan yatağınız dır. Peki yatağınız yeteri kadar temiz mi? ve Ne sıklıkta yatak temizliği yapılmalı?

Yatak yıkama ve temizleme yılda en az 1 defa profesyonel bir temizlik firmasına yaptırılmalıdır.

Yataklar da ter kokusu, vücut yağı, deri döküntüleri, çevresel ortamlara göre tozlar birikmektedir. Çocuk yataklarında idrar sızması sonucu zamanla gözle göremediğimiz mikro organizmalar çoğalmakta ve yatağınızda farkında olmadan yüzlerce organizma ile paylaşmak zorunda kalırsınız. Bu gibi durumlarda elde silme işlemi yapılan yataklar da silme sonrası deterjan artığı kaldığından hijyenik bir temizlik maalesef sağlanamamaktadır.

Özellikle çocuk yatakları yılda 3-4 defa yıkanması sağlık açısından gereklidir.

Yatak yıkama ve Temizleme hizmeti özenle yapılması gereken bir uygulamadır. Koltuk Yıkama hizmetinde olduğu gibi yatak kumaş ve özelliğine göre yıkama işlemi değişmektedir.

Yatak Yıkama ortama olarak 30 – 45 dakika zaman almaktadır. Yıkama işlemi sıvı kimyasal kullanılarak yapılmakta olup kuruma süresi bulunduğu ortama göre 12 ila 18 saat sürmektedir.

Yatak Yıkama

Yatak Yıkama ve Leke Çıkarma

Yatak yıkama titizlik ile yapılması gerekmektedir. Öncelikle yatak üzerinde bulunan lekelere leke çıkarma işlemi yapılmalıdır. Kesinlikle sıcak su kullanılarak yıkama yapılmamalıdır. Yataklar da elde silme işlemi asla yapılmamalıdır. Leke çıkarma uygulamasında gerekli ise sert bir fırça ya cisimle temizleme yapılmamalıdır. Bol köpüklü yıkama yöntemi asla tavsiye edilmemektedir. Buharlı yatak yıkama temizlik sonrasında çatlamalara sebebiyet verdiği için tavsiye edilmemektedir.

Koltuk yıkama da olduğu gibi makine temiz su haznesine yatak için gerekli deterjan ilave edilerek yatağın tamamı uygun şekilde ıslatılır. Yıkama işlemi sonrasında var ise idrar kokusu ter kokusu için ikinci bir yıkama işlemi yapılır. Yıkama sonrasında yumuşatıcı ile durulama işlemi gerçekleştirilir.

Yıkama sonrasında kir koku tamamen temizlenir. Yıkama hiç bir şekilde yatak yapısına zarar vermemektedir. Deterjan kalıntısı kalmamaktadır.

Düzenli yıkama yapılmamış Yataklar da, hassas kumaşlardan yapıldığı için bazı lekeler sararmalar yine kumaşın kalite ve yapısına göre çıkmama durumu olabilmektedir.

Yatakların en az yılda bir defa yıkama yapılması gerekmektedir.